תערוכת אקספו מילאנו 2015 לאמנות עכשווית אוצרת בשמת ניראון , וג'יוריו גראסו

11136728_949825308403458_3722060848390760807_n

מה המשותף לאמנות עכשווית ,תעלות הסכר של דה וינצ'י, שוק ההון,הנסיך אלברט וחזון אישי?

תערוכת אקספו מילאנו 2015 לאמנות עכשווית , הינה תולדה של יוזמה חדשה במסגרתו של שיתוף פעולה יחודי וראשון מסוגו בין ישראל לאיטליה,שנושאת בגאון גישה חלוצית ומתוות דרך בעולם האומנות ובמרחב התצוגה של האומן. יוזמי ומקימי האירוע, הגב' בשמת ניראון , שנבחרה לכהן כאוצרת ראשית ויועצת סביבתית עבור עיריית מילאנו, אוצרת ומייסדת קרן אמני הדרך בז'נבה, בעליה של סטודיו בשמת ניראון בישראל, יועצת עיריית רמת גן לתכנון סביבתי אומנית ופסלת מהבולטות ביותר בישראלו וחברה בתנועת האמנות האקולוגית, ומר ,ג'ורג'יו גראסו ,אוצר בעל שם ומוניטין ,בעליה של הביאנלה לאומנות עכשווית – Biennale D'arte Giorgio Grassoa ומבקר אומנות מהבולטים באיטליה.

Expo Milan 2015 International Contemporary Art curator Bosmat Niron Giorgio Grasoo

מטרתה העיקרית של תערוכת האקספו הינה ליצור תמיכה באומנות חזותיות ובפרויקטים לאמנות עכשוויית בעולם כולו ,במרחב זמן ארוך שיוכל לתת ביטוי ושפה לאומן ולקהל כולו.
במת האקספו כאירוע פורץ ומחונן,משמשת פלטפורמה יוקרתית ועבור אומנות חזותית, פיסול סביבתי, אמנים,יוצרים ,בעלי גלריות, אוצרים ואספנים מכל רחבי העולם, קולאז' אמנותי מרהיב ביצוג של כ140 מדינות , מליוני מבקרים וסקירה תקשורתית עולמית. תערוכת האקספו מנגישה במה לעבודות מרגשות של אמנים ידועים ובעלי שם עולמי ,אך באותה השעה,מרחיבה את הפלטפורמה לאמנים חדשים, המייצגים את חוד החנית של האמנות החזותית והעכשווית כיום. במות הכבוד ההיסטוריות שתינתנה למיצגים ולפסלים ההסביבתיים של שלל האמנים באי העולם ,תהיינה תעלות הסכר של דה וינצ'י המכונה – Sala Liberty Trezzo שנבנו בהתאם לרישומיו של דה וינצ'י ותוכננו – במקום זה.

לראשונה בתולדות ההיסטוריה של תערוכות האקספו, יערך אירוע בינלאומי לאמנות עכשווית כחלק אינטגרלי מכלל תערוכות האקספו המתקיימות כעת במגוון תחומים בחיי היום יום.
תחילתן של תערוכות האקספו רקמו עור וגידים בקריסטל פאלאס בהייד הפארק, לונדון, אנגליה, בשנת 1851, תחת הכותרת "יצירות התעשייה של אומות העולם", פרי יצירתו של הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה, שהגה את הרעיון ונחשבת עד היום לתערוכה הבינלאומית הראשונה למוצרי תעשייה ונחשבה בכאירוע היסטורי ומגדל אייפל בפריז, לדוגמה, נבנה במיוחד עבור התערוכה שהתקיימה בבירה הצרפתית ב-1889.

התערוכה הטביעה את חותמה והשפעתה הניכרת בהתפתחותם של היבטים שונים בחברה, ובכלל זה חינוך לאמנות ועיצוב, סחר ויחסים בינלאומיים,תיירות, רפואה , מזון וחלקאות. הבנת הפוטנציאל האדיר באירועחם אלו סלל את אבני הדרך להתהוותו של עולם השיווק –כוחו והשפעתו בימנו אנו.

הגב' ניראון,מבקשת להקים סדר עולמי מוסרי. הרעיון המונח ביסוד תפיסה זו מעמיד את האמן גאון-הרוח ואת חזון החפות הטבעית של האדם כבעלי אידאות ותבניות המכוננות לקידמה וגאולה, שהם פרי התפתחויות ופריצה טרנסצנדנטית, שבמהלכה להכיל את אידאות האושר, והחוויה המיסטית, שבה מתאחדים העתיד והעבר.
הקמת אירועי האקספו מהווה סוג של שליחות עבור הגב' בשמת ניראון עבור האומן כלל והאומן הישראלי כפרט. הרצון לתת לאומן , לאינדיווידואל , זירה עולמית וחשיפה מקסימלית עם מליוני עיניים שמבטיות ומתרגשות , היא המטרה, היא התשובה, היא החזון!

ניראון כמו בויס ג'וזף ( Beuys Joseph  1986-1921 ) פיתחה את האמונה כי האמנות צריכה להיות מעורבת יותר חברתית וביכולתה ובכוחה להשפיע לרפא את הסביבה והוביל לאיזון בין הטבע לאדם. היא רואה באמנות סוג של הכנסת אורחים ולכן היא רואה חשיבות עליונה בתערוכות בינלאומיות ובפרויקטים חברתיים המשלבים קהילה ומוניציפלי, כמקום ליצירת קשרים חדשים. ניראון הציגה
בארץ ב 3 תערוכות יחיד באמנות אקולוגית בה היא הממשיכה לדון בטבע הנשגב, ובתפיסתה הניאו-רומנטיקה, נשענת על ערכים תרבותיים מסורתיים , אוניברסליים, המשופעים בנרטבים המצויים בזיכרון הקולקטיבי.

יעודה הנוסף של תערוכת האקספו הינה, לעסוק ולהעשיר סוגיות כלכליות עולמיות שמתרחשות בעולם האומנות ומקבלות ביטוי בשווקים בארץ ובחו"ל הבונות את עתידו של האומן והיוצר ונותנות בידו את הכלים להרחיב את עולם היצירה בסביבה כלכלית ראויה ורווחית.

הסוגיות שיידונו ע"י אנשים הפעילים בתחום האומנות, בעלי ידע ונסיון בשוק הגלובלי, הסטוריונים, יועצים לאמנות עכשווית בינלאומית, יועצים לבניית אוספים המתמחים באסטרטגיה תרבותית הינם:
כדברי ניראון – אנו חיים בכפר גלובלי – בני האדם מאז ומעולם חיפשו משמעות. המהפכה הניאוליתית גרמה לבני האדם להיות מודעים לאנרגיה היצירתית שהתפשטה ביקום כולו. האוניברסליות הסובייקטיבית מקדמת את החוויה האסתטית ואת היצירה כולה ובתוך שבירת המסכמות הגלובלית תניע תערוכת האקספו אינטראקציות חדשות לאומן ולסביבתה.

Tags:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים